Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler – Bölüm 1

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler – Bölüm 1

Dünya, sürekli bir şekilde değişiyor ve gelişiyor ancak terk edilmiş bir yerde, bir taşın altında yaşamıyorsanız siz de takdir edersiniz ki bunların hepsi olumlu gelişmeler değil. Hatta olumlu olanların sayısı o kadar az ki, çok ama çok daha kıymetliler. Tüm bu olumlu gelişmelerin gerçekleşmesinde de teknolojinin gücünün, sunduğu fırsatların önemli yeri olduğuna yürekten inanıyorum. (Evet, teknolojinin pislik, karanlık yanları da var ama bu yazıda onlara girmeyeceğim; haberiniz olsun.) Kız, oğlan; kadın, erkek; çocuk, yetişkin, ergen fark etmeksizin herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler de yine teknoloji sayesinde hayata geçirilmiş bir proje.

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler, herkese ilham olacak

Kızların ağır başlı, kibar, uysal, sessiz, sakin olacak şekilde yetiştirildiği bir ülkede yaşıyoruz. Erkeklerin söylediklerine “he de” diyorlar, kadın dediğin şöyle yapmaz, böyle konuşmaz, onu giymez, bunu düşünmez diyorlar. Ben şahsen çok ama çok şanslıyım çünkü güçlü, kendi ayakları üzerinde duran, savaşçı kadınlar tarafından yetiştirildim. Evet, bana da “dizlerini birbirine vura vura yürü” dediler ama bir yandan da “sesin çıksın, kibarlığını bozmadan hakkını ara” da dediler. Buna ek olarak, hayatımda çoğunlukla güçlü kadınlardan korkmayan, onların karşısında ezilmediği gibi onları yükselten ve destekleyen erkekler olduğu için de çok ama çok şanslıyım.

“Sen güzelsin. Farklı olmanda bir sorun yok, utangaç olmanda da. Çoğunluğa uymak zorunda değilsin.” – Alek Wek (Süper Model)

asi kızlara uykudan önce hikayeler

Bugünkü çocuklara baktıkça ise hem üzülüyorum, hem de seviniyorum. Üzülüyorum, çünkü ufkumuz açılacağına daha da yobazlaşma yoluna girmiş durumdayız. Büyük bir bilgi kirliliğinin yanı sıra güçlü bir algı yönetimi var ve gerçekle sahteyi ayırmak giderek zorlaşıyor. Seviniyorum, çünkü merak ettiğiniz her şeyin yanıtı parmaklarınızın ucunda. Buna ek olarak, bence bugünkü çocukların en büyük avantajı “eşitlik” konusunun bangır bangır işlenebildiği günleri görebilmeleri. Keşke ama keşke buna gerek kalmasaydı, hiç görmeselerdi, onlar gözlerini dünyaya açtıklarında insanoğlu bu saçma kavgalara ihtiyaç duymayacak halde olsaydı ancak insan, insan olduğu sürece ne yazık ki biri bitse öbürü başlıyor.

“Bir savaşı kazanmak için aynı savaşa bir defadan fazla girmek gerekebilir.” – Margaret Thatcher (Başbakan)

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler de bugünün çocuklarına, özellikle kız çocuklarına sunulan en büyük, en anlamlı, en önemli hediyelerden biri.

Ne istersek, o olabiliriz

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler, farklı alanlarda (ki buna korsanlık, denizcilik, savaşçılık da dahil) başarılı olan kadınların birer sayfalık hikayelerine ve şahane ilüstrasyonlarına yer veren bir kitap. Hepsinin kısa hayat hikayelerinin yanı sıra öğretileri de yer alıyor bu sayfalarda. Aralarında yazarlar var (Isabel Allende ve Virginia Woolf mesela); mucitler, aktivistler, balerinler, şarkıcılar, süper modeller, bilim insanları, farklı dallardan sporcular var. Hepsinin karşılarına çıkan zorlukları nasıl atlattıklarının hikayesi de var. Ne yazık ki hepsinin karşılaştığı ortak zorluk, cinsiyetleri.

“Koşulları değiştiremezsin ama onlarla baş etme yolunu değiştirebilirsin.” – Jessica Watson (Denizci)

Ben, 90’lı yıllarda büyüdüm ve yine tekrarlıyorum, çok ama çok şanslıydım çünkü “kadınlar araba kullanamaz mı ki?” diye sorduğumda “neden kullanmasın ki?” cevabını veren yetişkinler vardı etrafımda. Ben, kimsenin beni çirkin hissettirmeye hakkı olmadığını TLC’den, kadınların bangır bangır bağırmasının anormal bir durum olmadığını Courtney Love’dan, ne olursa olsun kendim olunca başarılı ve mutlu olabileceğimi Tori Amos’tan, yardım istemenin utanılacak bir şey olmadığını Amanda Palmer‘dan öğrendim mesela. Bu konuda da çok şanslıydım ancak şimdiki kızlar çok daha şanslı çünkü tüm bunlar, kendimle barışık olma, kendimi sevme yolculuğunda çok zaman ve enerji aldı. Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler sayesinde bugünün çocukları kendi güçlerini tek bir kitapla keşfetmeye başlayabilir.

Follow:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir