Baskerville’lerin Köpeği

20’nci yüzyılın başlarında yayınlanmış bir roman bugün tekrar tekrar basılıyorsa, içinde Arthur Conan Doyle’un yine bugün, halen çok sevilen karakteri Sherlock Holmes varsa ve ona Dr. John Watson eşlik ediyorsa insan merak etmez mi bu kitabı? Eder tabii. Peki hayalet köpek ve yüzyıllar boyu süregelen bir aile laneti desem? İyice meraklandığınızı hissedebiliyorum…

9789750714641_front_cover

Lanetli Baskerville’ler canavar bir köpek tarafından teker teker öldürülüyor. Charles Baskerville’in ölümünden sonra da cesedinin etrafında köpeğin (ki hayalet köpek bu) ayak izleri bulununca ölümünün gerçek nedenini bulması için minnoş Sherlock Holmes’a başvuruyorlar. Sırada da Charles’ın varisi Henry Baskerville’in olmasından korkuyorlar haliyle. Bu işin sırrını çözmek ve Henry’nin hayatını kurtarmak da Sherlock Holmes ve asistanı Dr. Watson’a kalıyor.

Gizemi bozmak istemediğim için fazla bir şey söylemek de istemiyorum açıkçası. Ama Sherlock Holmes ve Dr. Watson’ın maceralarından haberdarsanız, sizi ne kadar eğlenceli ve gizemli bir yolculuğun beklediğini tahmin edebilirsiniz!

Sir-Arthur-Conan-D_2228334b

Tanıtım Yazısı:

“Çorak manzara, yalnızlık duygusu ve görevin gizemiyle aciliyeti, hepsi kalbimi titretiyordu.”
Sherlock Holmes’un sağ kolu Dr. Watson, Baskerville Malikâne­si’nin gizemini çözmek için gittiği bataklık arazide, duygularını böyle dile getiriyordu.

Bugüne kadar yazılmış en büyük suç romanlarından biri olan Baskerville’lerin Köpeği, yine Dr. Watson’un ağzından Sherlock Holmes’a yeni bir tanım kazandırdı: Dr. Watson ünlü dedektifi, suç mahallini incelerken kullandığı yöntem ve araştırma tekniklerine bakarak, “kokusunu aldığı şeyi buluncaya kadar yılmadan koşup duran, iyi eğitimli, safkan bir av köpeği”ne benzetti.

Conan Doyle, Baskerville’lerin Köpeği’nde akılla doğaüstü gücün, bilimsel gerçekle batılın, iyilikle kötülüğün zorlu bir savaşta karşı karşıya gelişini dile getirir.

Buradan satın alın; Baskervillelerin Köpeği – Arthur Conan Doyle

Bu kitapla ne içilir: Earl Grey çay; sütlü
Bu kitapla ne dinlenir: Matthew Sweet – Dark Secret

★★★★

Bu yazının orijinali canlabirsene‘de yayınlandı.

Follow:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir