Bir Burjuvanın İtirafları: “tarihi itiraflar toplaşması”

Bir Burjuvanın İtirafları: “tarihi itiraflar toplaşması”

Macar yazar Sandor Marai’nin kaleme aldığı Bir Burjuvanın İtirafları, gerçekten de uzun uzun itiraflar niteliğinde. Hatta “tarihi itiraflar toplaşması” diyebiliriz bu kitap için. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nda başlayan itiraflarda burjuva kültürünün son anlarına, daha sonra Orta Avrupa’yı şekillendirecek olaylara tanık oluyoruz.

bir burjuvanın itirafları

Bohem yazarımızı, Birinci Dünya Savaşı sonrasındaki Berlin’de takip ediyoruz önce. Başarılı bir gazeteci olarak daha sonra da Paris’e geçiyor ancak nostalji aşkıyla yine Macaristan’a dönüyor. Haliyle dile takıntılı olan Marai, kültürüne dönerken anadiline de dönerek gazetecilikten yazarlığa geçiş yapıyor. Kendi içinde kopan fırtınaları okurken illa ki kendinizden bir şeyler buluyorsunuz; düşünceleri özgürlüğe, yalnızlığa, aşka ve işe kayıyor. Hangimiz bunları düşünerek delirmiyoruz ki?

Tarihin depresif yanları, Marai’nin depresyonuyla da birleşince benim için zor bir kitap oldu Bir Burjuvanın İtirafları. Bunda benim kendi kafamın ve hayatımın aşırı yoğun olmasının da büyük etkisi var, o nedenle böyle dedim diye hemen silmeyin kitabı. Tarihe ve insana meraklıysanız, tam size göre olabilir.

bir burjuvanın itirafları sandor marai

Tanıtım Yazısı:

Bir Burjuvanın İtirafları, Macar yazar Sándor Márai’nin belki en önemli yapıtı ve iki dünya savaşı arası Macar edebiyatının en mükemmel örneklerinden biridir. Yazarın, çocukluğunu, gençlik dönemini ve yetişkin bir erkek oluncaya kadar geçirdiği bedensel-ruhsal gelişmeyi olağanüstü bir içtenlikle dile getirdiği bu eser, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun dağılmasından sonraki yıllarda Orta Avrupa burjuvazisinin kültürünü, düşünce tarzını, ahlak kurallarını ve yaşam biçimini betimliyor. Hayatı boyunca her şeyden önce doğduğu şehre, ait olduğu aileye, bağlı olduğu sınıfa ve Avrupa kültürüne sadık kalan Márai şöyle diyor: “Yazmama izin verildiği sürece, ahlakın içgüdülere galebe çalacağına, aklın gücünün cahil kalabalıkları durdurmaya yeteceğine inanılan bir dönemin yaşanmış olduğuna tanıklık edeceğim.”

Buradan satın alın; Bir Burjuvanın İtirafları – Sandor Marai

Bu kitapla ne içilir: Rahatlatıcı bir çay (ekinezya mıydı neydi?)
Bu kitapla ne dinlenir: Franz Liszt – Hungarian Rhapsody

*Bu yazının orijinali canlabirsene‘de yayınlandı.
**Bir Burjuvanın İtiafları, Her Ülkeden Bir Kitap projesinde Macaristan’a eklendi.

Follow:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir