Dahiler Sınıfı: Newton, Mozart, Marie Curie ve daha fazlasıyla tanışmaya hazır mısınız?

Dahiler Sınıfı: Newton, Mozart, Marie Curie ve daha fazlasıyla tanışmaya hazır mısınız?

Marie Curie’nin pek çok yerde kadınlar üniversiteye bile gidemezken iki farklı alanda Nobel Ödülü alan tek bilim insanı olduğunu biliyor muydunuz? Peki, Isaac Newton’un anne-babasının okuma-yazma bimediğini? Peki ya Mozart’ın daha çok küçük yaşta, babasının da teşvikiyle büyük isimlere piyano çaldığını? İşte, Domingo Yayınları’nın şahane Dahiler Sınıfı serisi ile yaşınız kaç olursa olsun tüm bu bilgileri şıp diye yutabilirsiniz!

Ben Marie Curie, Newton ve Mozart’ı okudum şimdiye kadar ancak Dahiler Sınıfı bunlarla sınırlı kalmıyor. İsteyene (ki isteyin bence!) Steve Jobs, Einstein ve Leonardo Da Vinci de var. Yani seçimler, sadece bilim veya müzik alanından değil, herkesin bilmesi gereken ve çocukların özenebileceği farklı alanlara göre yapılmış.

dahiler sınıfı kitap

Dahiler Sınıfı: Herkes işletmeci olmak zorunda değil!

Hatırlıyorum da, ben lisedeyken, hangi üniversiteye gidilecek, hangi bölüm okunacak gibi konular iyice ciddileşmişken teyzem beni kariyer konusunda danışmanlık sunan bir firmaya götürmüştü. Görevli kadın, önce bana biraz okul faaliyetlerimi anlattırdı; hangi derslerde iyiydim, hangilerini beceremiyordum, hangi kulüplere üyeydim, okul dışında nelerle ilgileniyordum… En sonunda “üniversiteden mezun olunca ne iş yapmak istiyorsun?” diye sorduğunda “gazeteci olmak istiyorum” dedim kendimden emin bir şekilde. Küçüklüğümden beri yazıya, hikâye anlatmaya meraklı biri olarak, Gabriel Garcia Marquez ile tanıştıktan sonra bunun en iyi yolunun gazetecilikten geçtiğine karar vermiştim. O zamanlarda Dahiler Sınıfı da yoktu tabii; özeneceğimiz dahileri, kendimiz arayıp buluyorduk şanslıysak…

Konuştuğumuz kadın birden kalakaldı. “Gerçekten mi?” gibilerinden bir şeyler mırıldandı. Sonra bana ne dedi, biliyor musunuz? “Eğer normal bir bölüm okumak isteseydin çok kaynağım vardı ama bunu biraz araştırmam lazım.” Teyzem tabii dayanamayıp “normal bölüm” dediklerinin hangileri olduğunu sordu. İşletme, hukuk, tıp… Ama ya ben bunlardan biri olmak istemiyorsam? O zaman ne olacak? Bilinçli bir ailesi olmayanlar kendini istemedikleri bir şey okumaya zorunlu hissedecek ve bir şekilde başarsalar da hayatları boyunca mutsuz olacak.

İşte, bunun olmaması için çocukların (ve onların akıl danıştığı büyüklerin) Dahiler Sınıfı gibi kitaplarla tanıştırılması önemli. Umuyorum onlar da küçük yaşta, erkenden ne istediklerine karar verebilirler ve hayatlarını bu şekilde yönlendirirler. İlle de işletmeci, doktor veya avukat olmak zorunda değiliz; belki ünlü piyanist olacaklar, belki de şimdiye kadar aklımıza bile gelmeyecek bir şeyi keşfedecekler!

Follow:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir