Disco Sour: Teknoloji, politikaya bulaşırsa?

Disco Sour: Teknoloji, politikaya bulaşırsa?

Şu konuda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum: sosyal medyanın hayatımızın erişemediği köşesi yok. Sevdiklerimizle iletişimimizi oradan yürütüyoruz, bizimle benzer ilgi alanlarını paylaşan yeni insanlarla orada tanışıyoruz, haberleri oradan alıyor, hakkındaki yorumlarımızı orada dile getiriyoruz. Son zamanlarda Trump’ın başkan olmasından, Rusya’daki seçim sonuçlarına kadar politikada da sosyal medyanın büyük etkisi olduğunu gördük. İşte, Disco Sour da çöpçatanlık uygulamalarıyla kafayı bozmuş bir politikacının hikâyesi…

disco sour

Disco Sour: çöpçatanlık uygulamaları seçimlere bulaşırsa?

İsmi zor ana karakterimiz Bastian Balthazar Bux, Avrupalı sivil toplum ve yerel hükümet ağı olan The Federation’ın önde gelen üyelerinden, çalışanlarından biri. Ancak onunla tanıştığımız sırada keyfi pek yerinde değil: bir çöpçatanlık uygulaması üzerinden ilişkisi bitirilmiş (yani, birinin sizinle SMS üzerinden ayrıldığını hayal edin, ona benzer bir durum olsa gerek) ve bu nedenle tek yapmak istediği bol bol alkol almak ve aşk meşk hakkında ne varsa unutmak. Ancak diğer yandan yetişmesi gereken konferansları, bulması gereken, buğulu beyin yanılgıları arasında kaybettiği ve hayatının ona bağlı olduğu bir cep telefonu var. Buralar tanıdık geliyor, değil mi?

Bir de çöpçatanlık uygulaması benzeri ancak seçimlerde insanların partileri sağa, sola atarak oy verebileceği bir uygulamayı geliştiren Nathan Ziggy Zukowsky var. Nathan’ın bu uygulamayı bir yere satarak hayata geçirmesi, Bastian’ın şimdiye kadar uğruna çalıştığı her şeyi çöpe atabilir. Yani, Bastian’ın karşısında önemli bir görev var: demokrasiyi kurtarmak!

Disco Sour, çok fazla politik bilgiyle dolu bir kitap. Bu kısmı biraz illallah dedirse de özellikle teknolojiye nasıl bağımlı olduğumuzu, bir basit uygulamanın bile dünyayı nasıl alt üst edebileceğini gösterişini sevdim. Bu konuyla ilgili her yazımda söylediğim gibi, büyük hayranı ve takipçisi olduğum teknoloji yanlış ellere düştüğünde ve yanlış kullanıldığında çok ama çok tehlikeli olabilir— ve bu sadece bilgilerimiz çalınabileceği için de değil; beyin yıkayıcılara esnek, kolay kullanılabilir, insanlara rahatça ulaşabilecekleri platformlar verdiği için.

Follow:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir