Ender Merter – Usta İşi: katlanabildiğim türden tarih dersi!

Ender Merter – Usta İşi: katlanabildiğim türden tarih dersi!

Tarih derslerini hiç sevmezdim ben. Rakamlarla arası sıfır, sözel yanı kuvvetli bir insanın tarihten sürekli çakması herkese garip gelmiştir ama öyleydi işte; “oturup bunları neden ezberliyorum ki!” diye isyan ederdim hep. Üniversitenin ilk yılında da zorunlu derslerim arasında Sanat Tarihi görünce ağlayacak gibi olmuştum “yine mi allahım!” diye. Ama işte o derste anladım ortaokul ve lise boyunca tarihten neden nefret ettiğimi: bize sadece isim, yer, tarih ezberletmişler; asıl hikâyeyi anlatmamışlar ki! “Bilmemkim bilmemkimin kafasını uçurttu” deyip geçmek ayrı, “adam böyle bir şeyi emretti çünkü annesi ona bilmemkim hanımı kakalamış ama o aslında bilmemkime aşıkmış ama o da öbürüne varmış” diye anlatsalar, hatırlarız da, severiz de…

Reklamcı Ender Merter de Usta İşi kitabında reklamcılığın nerede, nasıl başladığını, bugün nerelere, nasıl geldiğini sadece “kim, nerede, ne zaman” şeklinde değil, “ne yapmış, neden yapmış, olanlar nasıl olmuş” kısımlarını da dâhil ederek anlatıyor. Hem de sadece kelimelerle de değil— ben normalde içinde resim olan kitapları pek sevmem, çizgi romanları da çok zor okuyorum ama Ender Merter’in yer verdiği görseller, anlattıklarına değer katan görseller. Yani, mesela, Kuru Kahveci Mehmet Efendi’nin eski reklamlarından bahsederken durup, telefona saldırıp, “neye benziyormuş acaba” diye meraklar içerisinde Google’lamanız gerekmiyor.

Ender Merter, gelcek kuşaklara değerli bir kaynak bırakmış

Ben reklamcı değilim, hiçbir zaman da olmak istemedim ama iletişime, her saniye yaratıcı olmama izin verecek işler yapmaya gönül verenlerdenim. E reklamcılık da haliyle favorim olmasa da yakından takip ettiklerimden. Her sektörden olduğu gibi bu sektörden de hem “ıyk!” dedirten, hem de “vay anasını çok iyi ya!” dedirten işler çıkabiliyor. Ancak sektörde aktif olarak çalışan tanıdıklarımız bile olsa işin arka planını göremiyoruz biz. Arkadaşlarımla mesela bazen aramızda “nasıl yazmışlar abi bunu; bunlar nasıl kafalar!” diye hayretlere düşüyoruz. İşte Ender Merter kaleminden Usta İşi de biraz bunu anlamamıza yardımcı oluyor: kendi deneyimlerini paylaşarak, sektördeki diğer önemli isimlerin deneyim ve görüşlerini paylaşarak… En çok da bu kısmını sevdim diyebilirim.

Ender Merter, akılda kalıcı sözleriyle gençleri gaza getirmeyi de ihmal etmemiş (ki altı ay sonra yolu yarılayacak biri olarak genç sayılmam ama ben bile gaza geldim). Mesela;

“Bol hayal kurun, az uyuyun; çünkü büyük hayalleri olanlar uyumakla zaman kaybetmez! Hayaller insanı güçlendirir.”

24 Haziran sonrasında “umut” kelimesi lügatımızdan zorla silinmişken, hayal kurabilme özgürlüğü bile hayal gibiyken belki her şeye rağmen uykusuz kalmaya değer, en azından hayatımızın bir noktasına (ki iş oluyor bu) odaklanarak, oraya yönelik hayaller kurarak tatmin olmaya çalışabiliriz. Zorluklara, kısıtlamalara rağmen mucizelerin gerçek olduğu bir coğrafyanın çocuklarıyız sonuçta biz, değil mi?

ender merter usta işi kitap kapak

Tanıtım Yazısı:

Tarih boyunca, öğretmek ve öğrenmek için hep birbirine ihtiyaç duymuş insanoğlu. Ustalar ve çıraklar birbirlerine bağlı olarak mesleklerini icra etmişler. Teşkilatlanma yapılarında bir araya gelmişler. Usta bir yol gösterici, öğretici olarak çırağının yanında olmuş hep. Zaman değişse de bu ilişkinin önemi azalmamış, giderek artmış hatta. Kurulan mesleki teşkilatlar, ticari hayatın geliştirilmesine ve mesleklere sahip çıkılmasına ön ayak olmuş.

Okul zamanlarımızda hep anlatılırdı. Tarih derslerinin vazgeçilmez konularındandır Ahilik ve Lonca Teşkilatı. O zamanlar dinlememişiz ustamız olan öğretmenleri. Ama bugün 35 seneyi geride bırakan bir reklamcı olarak bunlardan bahsetmek isterim. Geçmişi yaşatmak ve aktarmak gerek…

Vakıfbank Kültür Yayınları’nın desteğiyle, İhap Hulusi koleksiyonunun Türkiye’deki tek sahibi, İlancılık Reklam Ajansı Eş Başkanı Ender Merter ile Türk reklamcılığının dünü ve bugününe bir yolculuk.

Türkiye’nin Bloomberg HT’de yayınlanan tek reklam ve pazarlama programı olan ReklaMarkası’nın yapımcısı ve sunucusu Ender Merter’in kaleminden reklam ve pazarlamanın tarihini merak eden herkes için Usta İşi bir eser.

Follow:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir