Kahve ve Kitap: Muhteşem ikili!

Kahve ve Kitap: Muhteşem ikili!

Kahve söz konusu olduğunda edebiyatta olduğu gibi aslen Kolombiya hayranıyım– selam Starbucks Colombia; selam Gabriel Garcia Marquez! Ancak Kolombiya’yı lisedeyken Model Birleşmiş Milletler’de temsil etme şerefine eriştiğim Ruanda ile aldatıyorum bu aralar… Şunu fark ettim ki İnsan Hakları Komitesi’nde olduğumdan o zamanlar ne yerler, ne içerler, pek de araştırmamışım. Meğersem şimdiye kadar tadına baktığım en lezzetli kahvelerden biri onlardaymış!

kahveciniz.com’dan temin edebileceğiniz Cafe Ambruvase, aynı paketin üstündeki hikâyedeki sahibi gibi bir asi, biraz da sert. Ama hani bahçesine topu kaçan çocukları süpürgeyle kovalayıp, aslında onları içten içten seven minnoş yaşlı amcalar olur ya? İşte öyle bir şey. Tabii hafta sonu böyle bir lezzetle enerjiyi kapınca hemen listelerimdeki maddeleri tamamlamaya ve tahmin edebileceğiniz gibi kahve eşliğinde kitap okumaya giriştim.

kahve ve kitap

Kahve ve kitap ve tabii ki yazı

Kahve ve kitap ikilisinin bu kadar uyumlu olmasında yazarların da rolü var diye düşünüyorum; yazıyla bu kadar haşır neşir olup da kahve yerine çayı tercih eden bir tek Neil Gaiman’ı biliyorum mesela. Bunu da onun İngiliz oluşuna bağlıyorum tabii. Yazdıkları kadar kahve hastası olmalarıyla da ünlü yazarlar var. Honore de Balzac, mesela. Balcaz, her gece 1’de uyanıyor, 7 saat yazı yazıyor, sabah 8’de yatıp 90 dakika kadar uyuduktan sonra 9:30’dan akşamüstü 4’e kadar yazmaya devam ediyormuş. Kahveyle ilgili olarak da şöyle demiş:

Kahve midenize girer girmez genel bir gürültü patırtı başlıyor. Fikirler hareket etmeye başlıyor… benzetmeler ortaya çıkıyor ve kâğıt dolmaya başlıyor. Kahve, müttefiğiniz oluyor ve yazmak artık zahmetli gelmiyor.

Pek çok başyapıtı (her ne kadar kesin kanıt bulamasam da) kahve ve kitap ikilisine borçlu olduğumuzdan eminim. Sizin için benim kahveyle birlikte okuduğum veya kahveyle iyi gideceğini düşündüğüm kitap önerileri derledim:

Sizin kahveyle birlikte keyifle okuduğunuz kitaplar hangileriydi?

Follow:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir