Kitap kurtlarından kitap ödünç alma kuralları

Kitap kurtlarından kitap ödünç alma kuralları

Kitap kurdu iseniz, sevdiğiniz arkadaşlarınız, aileniz de sizin okuduklarınızı okusun, sevsin, hep beraber hakkında konuşun, fangirling yapın istersiniz. Bunu hala istiyorum ancak uzun süredir kitap ödünç alma olayına çok dikkat ediyorum; öyle herkese “al benimkini oku” demiyorum yani. Bunun nedeni de öncelikle giden kitapların çoğunun geri gelmemesi… İkinci bir kez okumayacağımdan emin olduğum kitapları zaten dağıtıyorum ama sevdiğim kitaplar da erişebileceğim bir yerde olsun istiyorum. Aklıma bir an bir şey geliyor mesela, açıp bakmam gerekiyor; bir alıntıyı tam hatırlayamadığımda elim o kitaba gidiyor. Onu orada göremeyince de deliriyorum ve aradan ne kadar zaman geçmişse artık kime ödünç vermiş olabileceğimi bile hatırlamıyorum ve daha çok sinirleniyorum.

Kitap ödünç alma söz konusu olduğunda ben çok dikkatli davranırım mesela herkes benim gibi delirmesin diye. Hemen okur, geri veririm. Hatta “bunu şu anda kafam basmıyor, sen geri al, sonra tekrar denerim” diye geri vermişliğim bile var kitabı. Ödünç aldığım bir kitap mesela hala rafımda duruyor, sahibine de diyorum ara ara, “daha okuyamadım, aklımda” diye…

Bu konuda herkes dikkatli olsa ben kütüphanemi halka bile açarım. Tek zorunluluk sonrasında o kitap hakkında sohbet etmek olur. Milleti eve toplar, çay, kahve bile ikram ederim ya. Ama bunu düşündüğüm her an hayattan çok fazla şey istediğimi hissediyorum. Siz yine de siz olun, dikkat edin bu işlere. İşte size yardımcı olması için 7 kural…

kitap ödünç alma

Kitap ödünç alma kuralları

1. Kitabı vakitlice geri getirin

Yukarıda da belirttiğim gibi, en büyük sıkıntı giden kitabın geri gelmemesi. Biz kitap kurtları olarak kaçıncı basım olduğu gibi konulara takıntılıyız mesela. O yüzden ödünç aldığınız kitabı vakitlice geri getirin. Benim açımdan bu sürenin en fazla bir ay olması lazım.

2. Zamanlamayı önce bir sorun

Kitap ödünç alma aşamasında “bu sana ne zamana lazım?” diye bir sorun. Dediğim gibi, ben genelde bir ay diyorum. Eğer okumuşsam, yazısını yazmışsam ve bir süre tekrar elimin gitmeyeceğini biliyorsam da “ne zaman istersen, koşturmana gerek yok” diye açık açık söylüyorum. Ama bir şekilde lütfen geri gelsin o kitap! (Ki tekrar okumak istemeyeceğimden eminsem de “al senin olsun” diyorum. Vallahi diyorum.)

3. Okumanız zaman alıyorsa, sahibine haber verin

Hani dedim ya, kitabı bende olan arkadaşıma “daha okuyamadım, aklımda” diyorum diye? İşte bu önemli. En azından kitabın geri gelme ihtimalini sevebiliriz o zaman.

4. Ödünç aldığınız kitabın etrafında yiyip içmeyin

Ben normalde kitap okurken yerim de, içerim de. Satırlatın altını çizerim, kenara notlar da alırım. Ama başkasının kitabına bunlar yapmayın. NOKTA. Sayfaların kenarlarını kıvırmayın. Okurken kitabı bükmeyin. Küvette okumayın, havuz kenarına götürmeyin. Yağmurda elinizde taşımayın; ıslanmayacağını garantileyecek bir şekilde çantanıza koyun. Metrobüste falan sıkı tutun; yere düşüp ezilmesin. Pis masalara falan koymayın.

kitap ödünç alma

5. Kitabın başına bir şey gelirsen yenisini alın

Hayatta binbir türlü aksilik olabiliyor. Kitap ödünç alma için de bu geçerli. Bir önceki maddede saydıklarımdan herhangi birinin gerçekleşmesi durumunda, yani ödünç aldığınız kitabı batırırsanız, bir zahmet sahibine yenisini alıp verin.

6. Başkasına verirken izin alın

Okuyup, sevip, onlara ödünç verdiğim kitabı başka bir arkadaşlarına veren çok oldu. Yapmayın demiyorum ama en azından haber verin ki kitabın nerede, kimde olduğunu bilelim. Zamanı gelince, gerekirse kimi kovalayacağımızı, kime carlayacağımızı bilelim yani.

7. Kitap ceketini kaybetmeyin

Sert kapaklı kitaplar söz konusu olduğunda kitap ceketini çıkartmadan okumak işkence olabiliyor. Bunu anlıyorum. Ama çıkarttığınız cekete nereye koyduğunuzu unutmayın, başına bir şey gelmediğinden emin olun ve geri verirken ceketiyle birlikte verin.

Hadi göreyim sizi!

Follow:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir