Mohsin Hamid ile büyülü göçmenlik: Exit West

Mohsin Hamid ile büyülü göçmenlik: Exit West

Bazı hikâyeler var ki dünyanın öbür ucunda, isimsiz bir şehirde geçseler de kalbinizin her köşesine ayrı ayrı dokunabiliyor. Mohsin Hamid tarafından kaleme alınan Exit West de işte öyle bir hikâye. Öyle ki, bu yorumu burada kesip, “okumadan anlamazsınız kardeşim” diyesim var. Haruki Murakami tarzı büyülü gerçeklik, Ernest Hemingway tarzı ‘gerçek’ gerçeklik ve Toni Morrison’ın her şeyi paldır küldür ortaya koyuşu var Exit West’te…

Exit West, kısaca özetlemek gerekirse göçmen krizinin tam göbeğinde geçen bir aşk hikâyesi. Saeed ve Nadine’nin aşkı, diğer kitaplardan ve romantik filmlerden aşina olduğumuz bir şekilde başlıyor: derste gözler buluşuyor, biri birine kahve teklif ediyor ama ilk başta nazlar mazlar kabul görmüyor, bir süre sonra kendilerini hislerine bırakmaya karar verip daha çok görüşmeye başlıyorlar. Ancak ne yazık ki onlarınki bizimki gibi “sinema ve yemek” tarzı bir görüşme değil; başkalarının “ayıplayacağı” bir şeyler yapmadan, aynı evin içinde müzik dinleyerek zaman geçirmek için bile adamın kadınmış gibi çarşaf giyerek girmesi gerekiyor mesela binaya…

Mohsin Hamid, ‘Aşk ve Savaş’ın günümüz versiyonunu yazmış

Saeed ve Nadine’nin Ortadoğu’da bir şehirde yaşadığını anlıyoruz ama hangi şehir söylemiyor; bu coğrafyanın yabancıları olmadığımızdan inanıyorum ki çok mantıklı tahminler yürütebiliriz. Resmi bir şekilde savaş çıkmamış olsa da tüm ayrıntılar şehirde bir iç savaşa işaret ediyor. Kendilerini göçmen olmaya çalışır halde bulan Saeed ve Nadine, ‘Aslan, Cadı ve Gardrop’taki gardrop misali Avustralya, İngiltere gibi farklı ülkelere açılan kapıları kovalarken buluyorlar kendilerini; hatta son paralarını bu kapılardan birini bulabilmek ve başlarına bir iş gelmeden içinden geçebilmek için harcıyorlar.

Mohsin Hamid, gerçeği ve büyüyü öyle güzel birleştirmiş ki… Konu aslen ağır bir konu olmasına rağmen her şeyi öyle bir dille anlatmış ki, Saeed ve Nadine’nin maceralarını okurken bir yandan tebessüm etmeden duramıyorsunuz. Diğer yandan, benim kendi düşüncem bu tabii, Mohsin Hamid bile bile şehir ismi vermemiş: dünya şu anda öyle bir halde ki, Exit West’teki olaylar her an, her yerde gerçekleşebilecek gibi; hele ki ülkemizde. Şu an ancak umuyorum ki biz de başımıza gelenlere rağmen en azından aşkı ve büyülü bir kapıyı açacak kadar parayı bulabiliriz.

Şunları da belirtmeden geçmeyeyim:

  • Exit West, 2017’de Man Booker Ödülü kısa listesine kaldı.
  • Kitap, Barack Obama’nın 2017’deki “En İyi 10 Kitap” listesinde yer alıyor.

mohsin hamid exit west kitap

Tanıtım Yazısı:

Nadia and Saeed are two ordinary young people, attempting to do an extraordinary thing – to fall in love – in a world turned upside down. Theirs will be a love story but also a story about how we live now and how we might live tomorrow, of a world in crisis and two human beings travelling through it.

Civil war has come to the city which Nadia and Saeed call home. Before long they will need to leave their motherland behind – when the streets are no longer useable and the unknown is safer than the known. They will join the great outpouring of people fleeing a collapsing city, hoping against hope, looking for their place in the world . . .

Follow:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir