Okurlara söylenmemesi gerekenler: hafif atarlı bir yazı

Okurlara söylenmemesi gerekenler: hafif atarlı bir yazı

Salonun bir duvarını tamamen kaplayan, en son saydığımda nüfusu 2 bin küsür kitaba ulaşmış olan bir kütüphanem var. Sırf oturup seyretmek bile sinirlerimi yatıştırıyor, beni mutlu ediyor. Kütüphaneyi sonunda yaptırıp da yerleştirmeyi başardığımdan beri gelenlerin bana sorduğu ve gerçekten en uyuz olduğum soru hangisi, biliyor musunuz? “Bunların hepsini okudun mu?” Okurlara söylenmemesi gerekenler sıralamasında benim için bu ilk sırada. Bakalım devamında neler var…

Pazar manzarası! Hep boğazı kovalayacak değiliz; biraz da #kitap📚 seyredelim! #bookstagram #okumaaşkı #okumahalleri

A post shared by Zimlicious – Kitap Blogu (@zimliciousbooks) on

Okurlara söylenmemesi gerekenler

Kitap kurtları, okumayanları genelde dışlarından değil, içlerinden yargılarlar. Bu nedenle onların da aynı kibarlığı gösterip, fikirlerini kendilerine saklamalarını istiyoruz; çok mu? İşte, özellikle “pek okumuyorum” diyenlerin okurlara söylememesi gerekenler:

  • Kaç tane kitabın var? Bu sorunun cevabı her gün değişebilir; sormayın.
  • Bir şey sorabilir miyim? Eğer oturmuş (ya da uzanmış) kitap okuyorsak bir şey soramazsınız da, söyleyemezsiniz de; sessizce uzaklaşın.
  • Neden bu kadar çok okuyorsun? Bu sevgi anlatılmaz; yaşanır. Ben size “neden bu kadar çok oje alıyorsun?” veya “ne kadar hiçbir futbol maçını kaçırmıyorsun?” diye soruyor muyum? Seviyoruz işte!
  • Okumaya nasıl bu kadar zaman buluyorsun? “İşim yok, gücüm yok, bütün gün evde okuyorum işte” dememizi mi bekliyorsunuz? Siz pek çok şeye nasıl zaman buluyorsanız, biz de okumak için öyle zaman buluyoruz.
  • Yapacak daha iyi bir şeyin yok mu? YOK.
  • Okulda da inek miydin? Hem öyle, hem değil. Edebiyat ve dilde iyiydim, matematikte sıfırlık öğrenci.
  • Yazık değil mi kitaplara bu kadar para harcamaya? Geçen günkü H&M alışverişinde kaç para harcadın acaba? Benim H&M’im de kitapçılar. Ayrıca bu parayı kazanmak için çok çalışıyorum; sana mı hesap vereceğim.
  • Elindeki kitapları bitirmedin madem, neden sürekli yenilerini alıyorsun? “İlk baskı diye bir şey var” derdim ama anlamazsın. Moduma göre seçenklerim çok olsun istiyorum.
  • Hiç dizi izlemiyor musun? İzliyorum ama çoğu zaman okumayı dizilere tercih ediyorum. Zaten farkındaysan hepsi kitap uyarlaması ve çoğu kitap kadar iyi değil.

Bu atarlı yazı, burada sona eriyor. Tüm kitap kurtları adına cevap vermiş oldum bu saçma sorulara; umarım sizin de benzer cevaplarınız vardır. Okurlara söylenmemesi gerekenler bunlardır diye biz öğretmezsek, kim öğretecek?

 

Follow:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir