Tavşan Yılı: Finlandiya’ya yolculuk

Tavşan Yılı: Finlandiya’ya yolculuk

En eski, en sevdiğim arkadaşlarımdan biri yarı Finli. En sevdiğim müzik gruplarından biri Finli. Bu bahsettiğim arkadaşımın düğünü için uzun zamandır merak ettiğim Finlandiya’ya (sadece Helsinki olsa da) gitme fırsatını da bulmuştum. Ben çok sevdim oraları, orası ayrı, ancak şöyle bir durum da var: Haziran ortasında soğuktan donduk ve hatta düğün günü yolda yağmurdan ıslandık. Hava genelde karanlık, rüzgârı hayatımda yüzümü en sert şekilde yakan rüzgâr ama insanları çok yardımsever ve her yer yemyeşil. Hele ki (biz şanslıydık bu konuda) çilek mevsimine denk gelirseniz sokaklar missssssss gibi çilek kokuyor! İşte bu yüzden, tam da Her Ülkeden Bir Kitap projesini yaparken, Finli yazar Arto Paasilinna’nın Tavşan Yılı kucağıma düşünce inanılmaz mutlu oldum.

Tavşan Yılı, hayattan bezmiş gazeteci Kaarlo Vatanen’in hikâyesi; o zamanların Finlandiya’sına ışık tutan hikâyesi desem daha doğru. Türkçesi Domingo Yayınları’ndan bu yıl çıkmış olsa da okurken unutmayın ki 1994 yılında ödül almış bir kitap bu; ilk basımının üstünden zaman geçmiş yani. Her şey Vatanen’in birlikte seyahat ettiği, arabayı kullanan fotoğrafçının yolda bir tavşana çarpmasıyla başlıyor. Can çekişen hayvanın haline dayanamayan Vatanen, onu yanına alıyor ve kitabın sonuna kadar da ayırmıyor.

tavşan yılı

Tavşan Yılı: belki de boş vermek lazım dünyaya

Şunu da belirtmem lazım: Vatanen, hemen her gün işinden istifa etmenin ve eşini terk etmenin eşiğine gelen bir adam. Dünya canına tak etmiş yani anlayacağınız. İşte böyle bir zamanda yolda bulduğu, kurtardığı tavşanı yanına alıyor; öyle denk gelir ya hep… Arabaya binip, yola geri dönmek yerine kendi yolunu tutturuyor Vatanen ve bu yolda da değişik insanlarla karşılaşıyor. Bunların arasında güzel bir avukat, Ruslardan oluşan bir grup da var.

Tavşan Yılı, çoğunlukla Finlandiya’nın kırsal bölgelerinde geçen bir hikâye. Karşılaştığımız karakterlerin çoğu da — ki buna Vatanen de dâhil — eksantrik ve yalnızlığı seven tipler. Biraz üzerinde düşünmeden çok ciddi bir kitap gibi gelse de Paasilinna Finli bürokratlardan, yasaların bazılarının saçma sapanlığına ve Alman turistlerle Fin ordusuna kadar herkesi tiye almış aslında. Başlangıçta biraz zor başlasa da okudukça seveceksiniz Tavşan Yılı’nı.

Tanıtım Yazısı:

Orta yaşın eşiğinde, modern hayatın bunaltıcılığından bezmiş bir gazeteci, fotoğrafçı arkadaşıyla haber peşinde giderken arabaları yavru bir yaban tavşanına çarpar. Gazeteci arabadan iner, yavrunun yarasını sarar ve arkadaşının çağrılarına ya da zihninde ona geri dönmesini söyleyen sese aldırış etmeden tavşanla birlikte ormanın içinde gözden yiter.

Böyle başlar Karloo Vatanen’in kendine hayat icat edeceği uzun yolculuğu.

41 dile çevrilip İskandinav edebiyatının kült eserlerinden biri haline gelen Tavşan Yılı, kimi yerde absürde uzanan bir değişme, değiştirme öyküsü. Zeki, mizahi tarafı güçlü ve özgürleştirici bir roman.

Tavşan Yılı, Her Ülkeden Bir Kitap projesinde Finlandiya’ya eklendi. 

Follow:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir