Ursula K. Le Guin ile anısı olmayan var mı?

Ursula K. Le Guin ile anısı olmayan var mı?

22 Ocak günü haberlerin döndüğünü görünce inanmak istemedim. Yalan haber çıkar, birileri “saçmalamayın, yaşıyor kendisi” diye açıklama yapar az sonra dedim. Ama olmadı. Ursula K. Le Guin cidden göçüp gitmişti aramızdan…

Böyle şeyleri çoğu kişinin anlamasını beklemiyorum zaten; 2014 yılında, en en en sevdiğim yazar olan Gabriel Garcia Marquez’i kaybettiğimizde “Dedelerim gitti benim; dedesiz kaldım” diye başlayan bir yazı yazmıştım canlabirsene’de. Size bazı şeyleri öğreten, bazı şeyleri hissettiren; hayal gücünüzü, aklınızı ve kalbinizi farklı diyarlara sürükleyen anneniz, babanız olmuyor işte her zaman. Arkadaşlarınız ve öğretmenleriniz de. Tamamen şans eseri keşfettiğiniz, sanki sizi küçüklüğünüzden beri kollayan dedenizmiş gibi hissettiğiniz bir yazar olabiliyor tıpkı Marquez gibi. Ki 2015’te de “Marquez’siz bir yıl geçti” başlıklı yazımda alıntılarını toplamışım; okuyunca yine için bir burkuldu şimdi…

Çok sevsem de Ursula K. Le Guin ile ilişkim ne yazık ki bu kadar derin değil; biz çok geç tanıştık onunla; hatta yeni yeni alışıyorduk birbirimize. Ancak şundan yüzde yüz eminim ki o da pek çok insanın Marquez’i ve eğer siz de onlardan biriyseniz, bilin ki acınızı anlıyorum, paylaşıyorum.

ursula k. le guin neil gaiman

Ursula K. Le Guin bize neler öğretti?

Hepimiz Kendimizi Tamamen Kaybettik kitabının yazarı Karen Joy Fowler, Ursula K. Le Guin ’den öğrendiklerine dair bir yazı kaleme almış The Paris Review için. Ursula K. Le Guin ile birebir tanışma fırsatını da yakalayan Fowler, ondan öğrendiği 10 şeyi şöyle sıralamış:

  1. Fikir dolu bir kitabın duygulandırıcı, görkemli bir dille yazılmış, kalbinizdeki odalarda yer edinen ve ordan hiç taşınmayacak insanlarla dolu olmaması için hiçbir neden yok.
  2. Evli ve çocuklu bir kadının işine bağlı bir sanatçı olmaması için bir neden yok.
  3. Ne isterseniz, onu yazın. Dilediğiniz kadar dragon ekleyin.
  4. Bir kitabınızda verdiğiniz kararlar sizi pişman edebilir ve bunu sonraki işlerinizde düzeltebilirsiniz.
  5. Ataerkilliğin değerleri, yazdıklarımızın konularına yer etmiş. Yeni konular bulmamız lazım.
  6. Diğer yazarlar sizin rakipleriniz değil, yaşam dayanağınızdır. Yazmak mutluluk verici bir aktivitedir ancak okumak kadar değil.
  7. Bir şeyi beğenmediğinizi beyan ettiğinizde daha zeki görünüyor olabilirsiniz ama sevdiğiniz kitaplar, şiirler, müzik ve resimler söz konusu olunca sesinizi yükseltin.
  8. Kaç yaşına kadar yaşayacak olursanız olun, bir sonraki kitabınızın en iyi işiniz olmaması için bir neden yok.
  9. Bir sonraki kitabınızın en iyi işiniz olması gerekmiyor da; bunu daha sonraki kitaplara saklayabilirsiniz.
  10. Ölümsüzlük, kimseye bir hayır sağlamamıştır. Ne olursa olsun ondan uzak durun.

Nur içinde yat, Ursula. Biz kitaplarını tekrar tekrar okumaya devam edeceğiz.

Follow:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir