Uzaklıklar, Eski Denizler

Uzaklıklar, Eski Denizler

İtiraf ediyorum: çok da şiirci değilim. Sevdiğim şairler yok değil, var; mesela, E.E. Cummings, Emily Bishop, Sylvia Plath, Edgar Allan Poe… Ancak okul yıllarımda şiirin kurallarını öğrenirken asabım bozulmuştu. “Neden böyle sınırlıyorlar ki kendilerini?” diye sinirlenmiştim; o zamanlar Twitter olmasa da bugün Twitter’ın bizi 150 karakterler sınırlaması gibi birşeydi benim için. Zamanla, daha fazla okudukça da ismini saydığım, sevdiğim şairler kuralları bozanlar oldu hep. Ancak halen “biraz da şiir okuyasım var” moduna girmiyorum, ne yalan söyleyeyim… Fernando Pessoa’nın şiirlerini seçmemin sebebi ise yazar olarak ününü duymam oldu. İlk kez tanıştım kendisiyle ve şimdiden birlikte daha fazla zaman geçirmek istediğim bir isim oldu kendisi…

9789750710926_front_cover

Uzaklıklar, Eski Denizler‘de Passoa’nın yıllar boyunca farklı takma adlarla yazdığı şiirlerin bir kısmını toplamış Can Yayınları. Aralarında Portekiz’e, denize, doğaya, başkalarına yazılmış şiirler var. Benim en çok sevdiğim bölüm, Alvaro de Campos takma adıyla yazdığı şiirlerin yer aldığı bölüm oldu. En sevdiğim şiiri ise “TANIMAYA BAŞLIYORUM KENDİMİ. BEN YOKUM.” oldu bu bölümden:

Tanımaya başlıyorum kendimi. Ben yokum.
Olmak istediğimle başkalarının gözündeki
ben arasındaki boşluğum ben.
Ya da o boşluğun yarısı, çünkü orada da hayat var…
Sonunda ben oyum işte…
Işığı söndür, kapıyı kapa, son ver koridorda
terliklerini sürüklemeye.
Rahat bırak beni odamda tek başıma.
Aşağılık bir yer bu dünya.

Uzaklıklar, Eski Denizler‘i ben her akşam yatmadan önce bir şiir şeklinde okudum ve şahane oldu. Size de tavsiye ederim.

fernandopessoa

Tanıtım Yazısı:

Fernando Pessoa değişik türlerde yazdığı metinlerle perdelere bölünmüş bir oyun ya da oyunlar değil, çok sayıda oyun kişisinin canlandırıldığı bir oyunlar toplamı yaratmıştır. Denebilir ki, birçok bakımdan yalnız bir insan olarak yaşamış olan bu ilginç yaratıcı, her biri özgün bir şair ya da yazar olarak yarattığı kişilerle bu yalnızlıktan bir ölçüde kurtulmayı başarmış, hatta onların birbirlerinin yapıtlarını değerlendirerek çok kişili bir dünya kurmalarını da sağlamıştır.

Bu kitapta onun kendi adı dışında Alberto Caeiro, Alvaro de Campos ve Ricardo Reis takma adlarıyla yazdığı şiirlerin ancak sınırlı bir bölümünü sunuyoruz. Pessoa’nın 1935’te öldüğünde geride bıraktığı 25 000’i bulan belge bugün hâlâ tam olarak elden geçirilmiş ve yayımlanmış değil. Ne var ki, toplu yapıtlarının yayımlanmış olan bölümü bile onun çok önemli bir dünya şairi olduğunu kanıtlamaya yetiyor.

★★★

Bu yazının orijinali canlabirsene‘de yayınlandı.
Uzaklıklar, Eski Denizler, Her Ülkeden Bir Kitap projesinde Portekiz’e eklendi.

Follow:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir