Younger dizi: yaşınız 40’ken birdenbire 26 olursa?

Younger dizi: yaşınız 40’ken birdenbire 26 olursa?

Younger dizi, bir arkadaşımın tavsiyesiyle başladığım ve ilk dört sezonunu iki hafta gibi bir sürede, şıp diye izlediğim bir dizi oldu. Hikâyemiz şöyle: 40 yaşındaki, New Jersey’de ailesiyle yaşayan, üniversite çağında bir kızı olan Liza, eşinden ayrılınca iş bulması gerekiyor. Pek çok insanın yapacağı gibi eski işine dönmek istiyor; eski işi de yayıncılık. Ancak bir bakıyor ki hiçbir şirket 30 yaş altı çalışan aramıyor. Kankasının ortaya attığı çılgın bir fikirle yaşını küçülten Liza, yaşını 26’ya indirerek, sanki Y kuşağının bir üyesiymiş gibi New York’taki büyük yayıncı Empirical’da işe başlıyor.

younger dizi oyuncular

Younger dizi: yaşlandıkça görünmez mi oluyoruz?

İlk başta “bu kadını mı 26 diye yutuyorlar ya?” diye tepki veriyorsunuz; vermeseniz tuhaf olur zaten. Seyircisi bile bunu yutmuyorken, Younger dizi karakterlerine yutturmaya istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Ancak seyirci olarak siz de “inanıyormuş gibi yapayım; bakalım neler olacak” diye izlemeye devam ediyorsunuz çünkü hem Liza ve yan karakterler kalbinizi kazanıyor, hem de Younger dizi gerçekten eğlenceli. İlk başlarında, Liza’nın aralarına karışmaya çalıştığı Y kuşağı ve kendi yaş grubu arasındaki farklar stereotipik bir şekilde ortaya koyuluyor. Bir yandan gülerek, “hadi canım!” derken, bir yandan da (yaşınıza göre tabii) duruma hak verirken bulacaksınız kendinizi.

Younger dizi, pek çok yorumda yayıncılık dünyasının ‘Gossip Girl’ü olarak tanımlanmış. Benzer yanları var, ancak bu benzerliklerin her iki dizinin de New York’un göbeğinde geçmesinden, Brooklyn-Manhattan farkının ortaya koyulmasından, vs. kaynaklandığını düşünüyorum; onun dışında bence pek bir alakası yok. Gossip Girl daha dramatik, güya herkesin yaşamak istediği hayatları anlatan bir diziydi. Younger dizi de yaşamak isteyeceğimiz hayatları anlatırken (Liza’nın ve özellikle birlikte çalıştığı Kelsey’nin işini yapıyor olmayı o kadar isterdim ki!), Gossip Girl’den çok daha mütevazı ve gerçeğe yakın. Nasıl derseniz…

 • Bir sır saklamak çok ama çok zor bir şey; hayat sizi yalan söylemeye mecbur bıraksa da kendinizi kötü hissediyor ancak hayatınızın mahvolması riskine karşı da yalanı sürdürmek durumunda kalabiliyorsunuz (hiç başıma gelmedi; umarım gelmez de!)
 • Benden 8-10 yaş küçük olan pek çok kişinin (Ocak’ta 35 olacağım) “gencim diye beni önemsemiyorlar” diye hayıflandıklarını duyuyorum. Her yaşın kendine göre zorluğu var; yaşınız büyüdükçe de hayat kolaylaşmıyor yani.
 • Arkadaşlıklar, dürüstlük ve paylaşılan anlar, zorluklar üzerine kuruluyor. Younger dizi de bu konuda da yaşın önemi olmadığını ortaya koyuyor.

younger dizi

Tüm bunlara ek olarak, her romantik komediden bekleyeceğiniz gibi Younger dizi de aşk üçgenlerine, beşgenlerine, kafa karışıklıklarına ev sahipliği yapıyor. Diğer yandan, tüm kitap kurtlarının hikâyenin yayınevinde geçmesine bayılacağından eminim. Empirical, güya George R.R. Martin’in yayınevi ve ara ara güya kendisi olan bir tip de beliriyor. Hatta Liza, Joyce Carol Oates’i Y kuşağına pazarlamak için bir kampanya oluşturmak durumunda da kalıyor. Kısacası, kitapları seviyorsanız, kafa boşaltacak, sizi rahatlatacak ve güldürecek bir dizi arıyorsanız Younger dizi şiddetle tavsiye edilir.

NOT: Younger dizi, Pamela Redmond Satran’ın aynı isimli kitabından uyarlanmış. Ben bunu 4’üncü sezonda falan fark ettim. Hem diziyi izleyen, hem de kitabı okuyan pek çok kişi dizinin daha iyi olduğu yorumunu yapmış; okunacaklar listem bu kadar kabarıkken ben kitabı es geçeceğim açıkçası.

Ilk sezonun tanıtımını da buradan izleyebilirsiniz:

Follow:

4 Comments

 1. mavianne
  21 Kasım 2018 / 16:21

  ilgimi çekti bu yorumdan sonra izleyeceğim diziyi
  güzel post için teşekkürler

  • zimlicious
   Yazar
   23 Kasım 2018 / 14:28

   Umarım siz de benim kadar seversiniz. Şimdiden iyi eğlenceler 🙂

 2. 25 Kasım 2018 / 21:39

  çok güzel bir dizi gerçekten, bir oturuşta izlemiştim 🙂

  • zimlicious
   Yazar
   27 Kasım 2018 / 20:16

   Aynen 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir